Yerel SEO Nedir & Neden Önemlidir?
Yerel SEO Nedir & Neden Önemlidir?

Yerel SEO Nedir & Neden Önemlidir?

0 Paylaşım
0
0
0
0
0

Yerel SEO nedir? hakkında detaylı bilgi verdiğim yazımda yerel aramaların pazarlama stratejinizin neden ayrılmaz bir parçası olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Dijital dünyaya önem veren işletmelerin birçoğunun yerel SEO’yu bilmediğini veya önemini göz ardı ettiğini düşünüyorum. Danışanlarımda yerel SEO nedir diye sorduğumda genelde bu tezimi destekler nitelikte geri dönüşler alıyorum.

Bunun en büyük sebebi ise maliyet. Maliyetten kastım; SEO emek ve zaman harcanması gereken bir şey, yani zaman=para.

Peki gerçekten yerel SEO’ya ihtiyaç var mı?

Web sitenize gelen trafiği (üstelik lokasyonunuza yakın kişiler tarafından), sipariş sayınızı, telefon çağrı sayınızı gibi rakamları arttırmak istiyorsanız, cevap kesinlikle EVET!

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO, bir işletmenin belirli bir coğrafi bölgede potansiyel müşterilere nasıl daha iyi ulaşabileceğini optimize etme sürecidir.

Yerel SEO stratejileri, işletmenin yerel arama sorgularında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Bu, işletmenin yerel müşterilere yönelik daha fazla trafik ve potansiyel müşteri elde etmesine yardımcı olabilir.

Yerel SEO’nun temel odak noktaları arasında Google My Business (GMB) optimizasyonu, yerel anahtar kelime araştırmaları, yerel hedefli içerik oluşturma, yerel backlinkler ve incelemelerin yönetimi bulunur.

Bu stratejiler, işletmenin fiziksel konumu veya hizmet alanıyla ilgili arama sorgularında daha görünür hale gelmesini sağlar.

Bu şekilde, potansiyel müşteriler, arama yaptıklarında işletmenin ürünleri veya hizmetleriyle ilgili bilgileri daha kolay bulabilir ve işletme sahibi de yerel pazarlama çabalarını daha etkili bir şekilde yönetebilir.

Yerel SEO Kimler İçindir?

Belirli bir bölgede müşterilerle etkileşimde bulunabilen ve hizmet verebilen her işletme için yerel SEO geçerlidir.

Bunlar restoran, otel, hastane, tamirci, satıcı gibi birçok sektör dahildir.

İşte birkaç örnek;

Avukatlar ve Hukuk Büroları

Yerel SEO’nun en büyük avantajlarından biri, mobil cihazlardan yapılan yerel aramalarda doğrudan arama butonunun gözükmesidir.

Yani potansiyel bir müşteri “icra avukatı, boşanma avukatı, sigorta avukatı” gibi arama yaptığında, kendi konumuna yönelik hedeflenen sonuçları görüntüleyecek.

Yerel SEO’nun doğru yapılması durumunda, bu aramalarda en üst sırada olacaksınız ve harika bir harekete geçirici eleman olan “Bizi Arayın” butonu olacaktır.

Özetle, ihtiyaç anında yapılan bir aramada en üstte görüntülenmeniz durumuda o kişinin sizi araması kaçınılmazdır.

Doktorlar

Birisi sağlık uzmanı aradığında “diş doktoru, yakınımdaki diş doktoru” gibi aramalar yapar.

Çoğu insan bir doktora gitmek için saatlerce yolculuk yapmak istemez. Yakınında bulunan ve iyi yorumlara sahip bir doktor isterler.

Hadi bir örnek üzerinden yerel SEO’yu daha iyi anlayalım.

Aşağıdaki örnekte “yakınımdaki diş doktorları” araması gerçekleştirdim ve bana en yakın diş doktorları listelendi.

"yakınımdaki diş doktorları" Aramasından Ekran Görüntüsü - Temmuz 2024
“yakınımdaki diş doktorları” Aramasından Ekran Görüntüsü – Temmuz 2024

Bu yerel sonuç, bana en yakın olan doktorun-polikliniğin sıralamasını verdi. Fakat gördüğünüz gibi ilk sırada yer alan sonuçtaki işletmenin diğer sonuçlara göre ortalama puanı daha düşük.

İşte tam da burada işin için arama niyeti giriyor, çünkü ben bana en yakın doktoru söylemesini istedim. Google, arama yaptığım konuma mesafe bakımından en yakından uzağa doğru listeleyen bir sonuç döndü.

yakınımdaki diş doktorları” aramasında ilk sırada yer alan işletmenin konumuma olan mesafesi 600m (arabayla 3 dk).

Peki ya “yakınımdaki diş doktorları” yerine “en iyi diş doktorları” araması yapsam nasıl bir sonuç beni karşılayacak?

"en iyi diş doktorları" Aramasından Ekran Görüntüsü - Temmuz 2024
“en iyi diş doktorları” Aramasından Ekran Görüntüsü – Temmuz 2024

Google, bu sefer arama çemberini biraz daha büyütüp (yine de sizinle alakalı yerleri gösteriyor) en yüksek puana sahip işletmeleri listeledi.

en iyi diş doktorları” aramasında ilk sırada yer alan işletmemin konuma olan mesafesi 2,9km (arabayla 7 dk).

Tesisatçılar

Evimizde elektrik, su, doğal gaz gibi bir sorunla karşılaştığınızda bir mağazaya mı gidiyoruz?

Hayır, genelde “su tesisatçısı, yakınımdaki su tesisatçısı” gibi aramalar yapıyoruz.

Bu sayede hem evimize hızlı gelebilecek hem de yaptığı işte olumlu yorumlar alan kişiyi bulabiliyoruz. Üstelik tek tıkla arayabiliyor ve randevu oluşturabiliyoruz.

Yerel SEO Kimler İçin Değildir?

Elbette herkesin yerel SEO için uygun olmasını, bu hizmeti daha fazla kişiye vermek isteriz. Fakat bu maalesef mümkün değil.

Ulusal-uluslararası işletmeler, e-ticaret, online eğitim, blog gibi hedef kitlesi belirli bir bölgede olmayan siteler için yerel SEO uygun değildir.

Bu yazımda yerel SEO nedir sorusuna cevap verdim. İlerleyen günlerde çok daha teknik ve ileri seviye konularla yerel SEO’yu nasıl doğru uygulayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Ayrıca buraya tıklayarak Semrush’un yerel SEO hakkında hazırladığı içeriği de okumanızı tavsiye ederim.

İçeriklerimden anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımı takip edebilir veya e-bülten listeme abone olabilirsiniz.

🔗 https://www.searchenginejournal.com/local-seo/getting-started/

0 Paylaşım
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir